Nová generace privátních sítí 5G přináší výrazný posun v řešení kritických požadavků na bezdrátovou komunikaci ve státní správě, infrastruktuře i privátním sektoru. Tyto privátní sítě mohou být zrealizovány jako fyzické či virtuální celulární systémy – v rámci sítě veřejného operátora. Řešení je vhodné jak pro státní správu, tak i infrastrukturní operátory a průmyslové podniky.

Použití 5G technologie přináší výrazné zvýšení rychlosti komunikace ve srovnání s LTE (4G), přičemž maximální rychlost přenosu dat dosahuje až 20 gigabitů za sekundu (Gbps) a průměrné rychlosti v řádu 100 megabitů za sekundu (Mbps). Ve srovnání s 4G (LTE) sítí pak vykazuje 5G znatelně nižší latenci.

Privátní 5G síť je velmi snadno nasaditelná, stejně robustní a výkonná jako Ethernet, umožňuje připojení pohyblivých objektů – je mobilní - a měla by být připravena na další upgrade v souladu s technologickým vývojem.

Nokia řešení privátní bezdrátové sítě - Nokia Digital Automation Cloud (NDAC) a Modular Private Wireless (MPW) - čerpají z nejmodernějších cloudových, machine learning a analytických platforem vyvinutých špičkovými vědeckými týmy v rámci Nokia Bell Labs.

Nokia Digital Automation Cloud (DAC) je vysoce výkonná end-to-end privátní bezdrátová síť využívající platformu edge computing. Nabízí se jako služba a umožňuje kombinovat 4G a 5G připojení typu plug-and-play s místní správou a zpracováním dat pro podporu aplikací v reálném čase pro inteligentní výrobu, prediktivní údržbu a vzdálené operace.

Nokia DAC charakteristika :

  • Snadno nasaditelná průmyslová privátní bezdrátová síť
  • Vysoká spolehlivost
  • Jednoduché připojení typu plug-and-play
  • Plná kontrola nad vytvářením a správou místních sítí
  • Nízká latence a silné zabezpečení
  • Široké a spolehlivé pokrytí
  • Spolehlivá správa QoS
  • Snadná škálovatelnost

Součástí dodávky Nokia DAC jsou hardware umožňující edge computing, rádiové přístupové body, doplňkové aplikace a uživatelské vybavení. Dodává se ve variantách pro nelicencované pásmo (MulteFire a Nokia DAC bez licence), sdílené (CBRS) nebo licencované spektrum.

Platforma obsahuje webový portál. Dále lze použít aplikace Nokia nebo třetích stran a sady IoT z katalogu Nokia DAC s jednoduchou instalací (click and deploy). Díky standardizovaným rozhraním DAC lze využít protokoly jako Profinet a Modbus.

Řešení Modular Private Wireless (MPW) připravené na 5G umožňuje budovat soukromé sítě 4,9 G / LTE pro malé až velmi velké průmyslové podniky. Zahrnuje vnitřní a venkovní řešení, která umožní splnit požadavky na konektivitu a aplikace strategie Průmyslu 4.0. Mobilní operátor může také použít MPW k poskytování zabezpečených služeb MVNO na celostátní úrovni.

Klíčové prvky :

Small cells / Macro cells

Buňky Flexi Zone poskytují zabezpečené bezdrátové připojení s nízkou latencí a vysokou kapacitou ve vnitřním i venkovním prostředí. Každá buňka poskytuje konzistentní a předvídatelný výkon pro stovky současných připojení.

Enterprise Core

Compact Mobility Unit (CMU) je paketová core technologie pro podnikové sítě, která obsahuje stejné funkcionality jako core technologie vyvinutá pro mobilní operátory 4,9 G / LTE a 5G. Funguje na vysokokapacitních serverech AirFrame a podporuje redundantní nasazení, které zajišťuje odolnost sítě a kontinuitu služeb.

Provoz a řízení

Nokia privátní bezdrátové řešení obsahuje jednoduché rozhraní, které usnadňuje ovládání a správu end-to-end systému. Rozhraní také poskytuje přístup k pokročilému nastavení konfigurace, které umožní doladit výkon sítě tak, aby splňoval požadavky aplikací.

Aplikace

MPW lze rozšířit aplikacemi Nokia nebo třetích stran.

Autor: Jiří Králík, Business Development COM PLUS CZ a.s.