Super rychlý internet 5G je zase o krok blíž používání v každodenním životě

Jak by mohl v blízké budoucnosti fungovat, prezentoval mobilní operátor Vodafone v rámci MFF v Karlových Varech na malém chodícím robotovi. První „veřejná“ ukázka mobilní sítě 5G v Česku úspěšně proběhla i zásluhou odborníků ze společnosti COM PLUS CZ. „Náš tým odvedl skvělou práci a to v nelehkých podmínkách, vyžadujících vysokou odbornou úroveň a kreativitu. Našim technikům se ve velmi krátkém čase podařilo postavit kompletní infrastrukturu nezbytnou pro fungování 5G sítě v daném místě,“ sdělil technický ředitel COM PLUS CZ Pavel Šmíd.


Podle zástupců společnosti Vodafone má 5G dosahovat zhruba desetinásobné rychlosti proti připojení přes LTE, tedy až dva Gbit/s. Větší má být i přenosová rychlost, kapacita a hlavně se výrazně zkrátí doba odezvy. Reálná dosahovaná rychlost během testování se pohybovala kolem 1,8 Gbit/s. LTE dosahuje v reálném provozu průměrně 40 až 50 Mbit/s. Klíčová při prezentaci 5G internetu byla konektivita všech zařízeních. „Teamu Vodafone, jehož jsme byli součástí, se podařilo prostřednictvím 5G sítě rozpohybovat malého robota. Bylo to o to zajímavější, že se tak stalo v reálném prostoru, nikoli v laboratorních podmínkách,“ řekl Šmíd a dodal: „Ve finále fungovalo vše, jak mělo. Náš tým splnil svůj úkol na jedničku.“


Právě balancující robůtek byl hlavní atrakcí předváděcí akce. Při krátké době odezvy se robot bez problémů udržel ve vzpřímené poloze a to díky tomu, že gyroskop uvnitř stihl odeslat data o pohybu těla robota, síť je zpracovat a vyslat na základě vyhodnocení pokyn pro krokové motory v kolech. Když ale odezva narostla na úroveň obvyklé v dnešních LTE sítích, tak robotek začal ztrácet rovnováhu. Při ještě delší odezvě celá řídící smyčka „zamrzla“ a robot spadl k zemi. Součástí zařízení, které dokázalo udržet robota na nohách, byla i zajímavá panelová anténa. Ta pro 5G je mohutnější a silnější než běžně užívané antény. Uvnitř je 64 nezávislých antén, které jsou schopny se samy řídit a měnit svou vyzařovací charakteristiku. To pomůže 5G sítím právě s oním navýšením kapacity i zrychlením odezvy. „Největší výhodou technologie 5G proti LTE bude ještě větší přenosová rychlost a výrazně kratší doba odezvy,“ vysvětlil Šmíd.


Dražba kmitočtů v pásmech 700 MHz a 3,5 GHz, které jsou podstatné pro provoz 5G, proběhne pro operátory příští rok. Samotné fungování nové sítě pro komerční účely lze očekávat do dvou let. „Se společností Vodafone spolupracujeme již od počátku jejího působení na českém trhu a řadí se mezi naše nevýznamnější zákazníky. V letošním roce se nám povedlo prodloužit rámcový kontrakt na výstavbu mobilní sítě na období příštích pěti let. Tento kontrakt nám umožní další rozvoj společnosti zejména s ohledem na nasazování nových technologií týkajících se vysokorychlostního internetu 5G a technologií vázaných na IoT. V následujících letech čekáme masivní rozvoj těchto technologií. Velmi nás těší důvěra, kterou nám Vodafone prokázal, když si pro implementaci tohoto řešení vybral naši společnost,“ uvedl generální ředitel COM PLUS CZ Jan Ullrich.